سانسوریا پوست ماری + گلدان

شناسه محصول : 149

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
1,200,000 تومان
فقط {{model.stock}} عدد در انبار موجود است
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...


نور
فضای روشن بدون تابش مستقیم
آبیاری
بعد از خشک شدن سطح خاک
رطوبت
%40
دما
18 الی 30 درجه سانتیگراد

ارتفاع گیاه از سطح خاک113 سانتیمتر
ارتفاع گیاه از سطح زمین143 سانتیمتر

سانسوریا پوست ماری از گیاهان زیبا و بسیار مقاوم است که به جان سختی در گل های آپارتمانی معروف است. این گیاه با داشتن برگ های گوشتی و آبدار نیاز آبی کمی داشته و به آبیاری بیش از حد حساس است. خاک همیشه خیس باعث پوسیدگی ریشه این گیاه خواهد شد.

 

ویژگی دیگر سانسوریا پوست ماری تاثیر در بهبود کیفیبت هوای پیرامون خود می باشد، چون سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن را جذب میکند. پس باعث بهبود کیفیت هوا خواهد شد.

 

سانسوریا پوست ماری غول پیکر با داشتن برگ های بلند و زیبا مخاطبان بسیاری داشته و برای طراحی انواع دکوراسیون می تواند نقش چشمگیری داشته باشد.

 

شرایط گلدهی سانسوریا پوست ماری چیست؟

اصلی ترین شرط گلدهی سانسوریا رسیدن به سن بلوغ هست: شما باید حدود ۲ الی ۳ سال صبر کنید تا سانسوریا های شما به سن بلوغ خود برسند تا در اواخر تابستان و اوایل پاییز گلهای زیبای اون رو مشاهده کنید.ولی توجه داشته باشید که در این مدت باید خوب به گیاهاتان برسید و مراقب آن باشید. البته در شرایط گلخانه ای میتونه این گیاه هر فصلی گل بده و اون بستگی به نحوه نگهداری شما داره.

 

آیا سانسوریا پوست ماری سمی است؟

گیاه سانسوریا پوست ماری حاوی ماده ساپونین است که بلعیدن آن توسط انسان باعث تحریک بدن شده و می تواند به علائم کوتاه مدت همچون درد دهان، افزایش بزاق دهان و حالت تهوع منجر شود. در موارد نادر نیز واکنش های پوستی ایجاد می کند. بلعیدن این گیاه توسط حیوانات خانگی مانند گربه و سگ می تواند باعث افزایش ترشح بزاق، درد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود، به همین دلیل باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور باشد.

 

شرایط نگهداری سانسوریا پوست ماری

 آبیاری

همیشه قبل از آبیاری از خشک بودن سطح خاک تا چند سانتی متر اطمینان حاصل کنید بعد آبیاری نمایید. گل سانسوریا پوست ماری جزو گیاهان مقاوم آپارتمانی می باشد بدین معنا که میزان آب کمی نیاز داشته و در صورت به تاخیر افتادن زمان آبیاری سریع از بین نخواهد رفت و مقداری از آب داخل برگ های خود را مصرف خواهد نمود. دقت داشته باشید در هرنوبت آبیاری ، حجم و مقدار آب زیادی را به گلدان خود ندهید.

 

نور

سانسوریا پوست ماری غول پیکر با داشتن رنگ های سبز پر رنگ و فلس مانند شباهت زیادی به پوست مار داشته و برای حفظ این ترکیب نیاز به نور متوسط و فیلتر شده دارد.

 

دما

دمای مناسب ۱۶ الی ۲۶ درجه سانتی گراد است.  این گل مقاوم آپارتمانی طیف گسترده ای از دما را تحمل کرده و فقط در معرض باران و برف آنرا قرار ندهید. اگر آن را خارج از محیط خانه گذاشته‌اید ، برای زمستان به داخل خانه بیاورید و آنرا در مقابل منابع تولید گرما (شوفاژ و بخاری و …) قرار ندهید.

 

 خاک

بهترین خاک برای سانسوریا پوست ماری، خاک لوم رسی بازهکشی بالا می باشد. برای کاهش احتمال آسیب ریشه گیاه بخاطر وجود آب و رشد بهتر سانسوریا پوست ماری خاکی با ترکیب مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی  (همون برگ پوسیده یا کود دامی پوسیده) البته به میزان کم بسیار مناسب می باشد. این گیاه در خاک سنگین رشد بسیار مطلوبتری خواهد داشت و به سرعت بیشتری جوانه و پاجوش می دهد. برای افزایش تعداد پاجوش سانسوریا پوست ماری از گلدان های هم اندازه و یا یک سایز کوچکتر از گیاه استفاده کنید.

 

رطوبت

سانسوریا با داشتن برگ های گوشتی نیاز به رطوب نداشته و درصورت غبار آلود بودن، می توانید با اسفنج مرطوب برگ های آن را به آرامی تمیز کنید.

 

کوددهی

گیاهان آپارتمانی بدلیل داشتن خاک محدود و تغذیه مصنوعی برای داشتن سیر رشد طبیعی و مناسب خود نیاز به دریافت مواد موثر و کود دارند. گل آپارتمانی کم توقعی مانند سانسوریا پوست ماری نیز نیاز به کود دارد. از جمله کود های موثر در رشد گیاه، افزایش پاجوش و حفظ ترکیب رنگی برگ های گیاه می توان به کود معدنی و طبیعی اشاره نمود و از کود های مایع و پودری استفاده کرد.

 

تعویض گلدان

هنگام انتخاب گلدان گیاه سانسوریا پوست ماری سراغ گلدان های محکم بروید زیرا ریشه های قوی این گیاه می توانند گلدان های ضعیف را بشکنند. سانسوریا پوست ماری معمولا رشد آهسته ای دارد و از آن جا که به دلیل رشد قائم در گلدان های باریک تر جلوه بهتری دارد به ندرت نیاز به تعویض گلدان می باشد اما اگر نور کافی در دسترس آن قرار داده شود ممکن است سرعت رشد آن تا حد زیادی افزایش یافته و لازم باشد هر سال گلدان آن را تعویض کنید. اگر احساس می کنید خاک گلدان مشکل پیدا کرده یا گیاه جایی برای رشد بیشتر ندارد زمان تعویض گلدان فرا رسیده است، برای تعویض گلدان در فصل بهار اقدام کرده و همیشه از گلدان جدید با خاک تازه استفاده کنید.

 

تکثیر

تکثیر سانسوریا به چند روش امکان پذیر است اما ساده ترین آن ها این است که ساقه جدید گیاه را از خاک خارج کرده و در گلدان دیگر بکارید.

روش دیگر استفاده از پا جوش هایی است که در پایه گیاه رشد کرده اند،  اگر پاجوش ریشه ندارد بگذارید یکی دو روز بگذرد و خشک شود، سپس آن را به مخلوط کمپوست گلدان جدید با زهکشی مناسب انتقال دهید، طی چند هفته تا چند ماه ریشه های جدید رشد خواهند کرد.

روش سوم قلمه زدن برگ است، می توانید 5 تا 7 سانتی متر از برگ بالغ گیاه را برش زده و یک روز منتظر بمانید تا لبه های آن خشک شود. سپس قلمه ها را در جهت رشدشان حدود 2.5 سانتی متر در مخلوط کمپوست فرو ببرید.

 

بیماری‌های گیاه سانسوریا پوست ماری

خشک شدن برگ‌های سانسوریا به چه علت است ؟

یکی از مشکلات اصلی سانسوریا پوست ماری خشک شدن برگ گیاه است. خشک شدن برگ سانسوریا به دلیل نور زیاد یا آب کم است. آبیاری و نور گیاه را بررسی کنید.

 

خشک شدن نوک برگ‌ سانسوریا به چه علت است؟

از دیگر مشکلات سانسوریا خشک شدن نوک برگ‌های آن است. خشک شدن لبه برگ‌های سانسوریا یا چروک شدن سانسوریا به دلیل نور بیش از حد و تشنگی گیاه است.

 

لوله شدن برگ‌های سانسوریا به چه علت است ؟

علت لوله شدن برگ‌های سانسوریا تغییرات دمایی می‌تواند باشد. این گیاه سرما یا گرمای زیاد را دوست ندارد و در واکنش به این موضوع برگ‌های خود را لوله می‌کند. البته عواملی مانند نور زیاد ، آبیاری نامناسب گیاه و آفت نیز می‌تواند باعث لوله شدن برگ سانسوریا شود.

 

سیاه شدن لبه برگ‌های سانسوریا به چه علت است ؟

سیاه شدن برگ گیاه سانسوریا با حالت آبکی شدن برگ‌ها همراه است. این مشکل به علت سرما و یخ‌زدگی است. بهتر است گلدان را به محلی گرمتر منتقل کنید. از قرار دادن سانسوریا در کنار پنجره‌های سرد بپرهیزید.

 

قهوه‌ای شدن لبه برگ سانسوریا به چه علت است ؟

قهوه‌ای شدن برگ سانسوریا به همراه خشکی به دلیل نزدیک بودن به پنجره گرم یا منبع گرما است.

 

نازک شدن سانسوریا پوست ماری به چه علت است ؟

باریک بودن برگ‌های سانسوریا میتواند چند علت داشته باشد. اول هوا خیلی سرد یا گرم است که سانسوریا با جمع کردن برگهایش به وضع موجود اعتراض می‌کند. دوم اینکه نور خیلی زیاد است.این گیاه به طور کلی به نور زیاد نیاز ندارد. نور باید به شکل غیر مستقیم دریافت شود. البته این مشکل می‌تواند از آبیاری نامناسب هم باشد.

 

پوسیده شدن سانسوریا به چه عللی اتفاق می‌افتد ؟

خاک باتلاقی و آبیاری زیاد علت پوسیدن برگ گیاه سانسوریا است. سوراخ زهکش گلدان را بازدید کنید تا مسدود نشده باشد و آبیاری را کاهش دهید.

 

پشه های ریز در خاک سانسوریا را چه باید کرد ؟

به طور کلی حشرات و به خصوص پشه های ریز در خاک مرطوب تکثیر می‌شوند. گیاه سانسوریا هم به آب کمی نیاز دارد پس اجازه بدهید سطح خاک تا عمق دو بند انگشت خشک شود سپس مجدد آبیاری کنید و برای از بین بردن حشرات موجود از سم استفاده کنید. ضمنا دقت داشته باشید که نباید عادات نور و آبیاری گیاهان را به یکباره تغییر بدهید زیرا به گیاه شوک وارد میشود و ممکن است باعث از بین رفتن آن بشود.  مثلا اگر هفته ای یکبار به گیاهتان آب می‌دهید ، آبیاری را ناگهان به دو هفته یکبار تقلیل ندهید و فواصل آبیاری را به مرور زیاد کنید.

 

خم شدن سانسوریا به چه علت است ؟

خم شدن برگ‌های سانسوریا و یا صاف نبودن برگ‌های سانسوریا به آبیاری زیاد ، سرمازدگی و تغذیه بیش از حد مربوط می‌شود. شرایط گیاه را بررسی کنید.

 

بی حال شدن سانسوریا به چه علت است ؟

شل شدن و افتادگی برگ های سانسوریا به دلایل زیر می‌باشد  :

آبیاری بیش از حد که باعث پوسیدگی و شل شدن برگ ها می‌شود.

تغذیه و کوددهی بیش از حد سانسوریا

 

لیچ شدن برگ سانسوریا به چه علت است ؟

از لیچ شدن، شل شدن و گندیدگی برگ سانسوریا است به دلیل باتلاقی شدن خاک و آبیاری زیاد است. سوراخ زهکش را چک کنید و آبیاری را هنگام خشک شدن خاک انجام بدهید.

 

جویده شدن لبه برگ‌های سانسوریا به چه علت است ؟

اگر حاشیه ی برگ های سانسوریا جویده شده است گیاهتان دچار آفت شده  و باید با سم های مخصوص حشرات ، گیاه را سمپاشی کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...

محصولات مرتبط