در زمستان، یک درخت ممکن است خشک، ساکن و بی روح به نظر برسد اما در زیر زمین فعال است و تغییرات شیمیایی کنترل کننده خوابِ زمستانی خود را مدیریت می‌کند. از آنجا که هم ریشه و هم عملکردهای داخلی درخت در طول خواب زمستانی کار می‌کنند، هر درخت در زمستان به آب و اکسیژن منظم نیاز دارد تا فعالیت‌های متابولیکی خود را انجام دهد و زنده بماند.


چرا باید در زمستان به درختان آب بدهیم؟

خاک خشک و سرد زمستانی خاصیت عایق بندی طبیعی خود را از دست می‌دهد. خاصیت عایق بندی خاک دقیقاً همان خصوصیتی است که از سیستم ریشه درخت محافظت می‌کند. خاک خشک با سرعت بیشتری یخ می‌زند و این اتفاق باعث از بین رفتن ریشه‌های ریز درختان، که در نزدیکی سطح خاک هستند، می‌شود. این ریشه‌ها برای ادامه زندگی درخت حیاتی هستند و آب و مواد مغذی را از خاک گرفته به داخل درخت منتقل می‌کنند.
درختان همیشه سبز، مثل سوزنی برگ ها، بیشتر در معرض از دست دادن آب خود هستند. این درختان در سرمای شدید رطوبت خود را از طریق برگهای سوزنی شکل خود از دست می دهند. پس نیاز آبی این نوع درختان نسبت به درختانی که در زمستان برگی ندارند بیشتراست.


زمان مناسب آبیاری زمستانی درختان؟

در طول فصل زمستان، و به خصوص در مناطقی که زمستان های سخت و یخبندان دارند و از بارش های جوی زیاد خبری نیست، تعداد دفعات آبیاری نسبت به سایر فصول کمتر می‌شود ولی به صفر نمی‌رسد. در حد امکان سعی کنید از یخ‌آب به روش غرقابی برای اطمینان از تأمین سلامت خاک و درخت خود استفاده کنید. بدین ترتیب که قبل از یخ زدن خاک آن را با آب اشباع کنید. این کار را روز قبل از رسیدن دما به زیر صفر انجام دهید. استفاده از یخ‌آب زمستانه در از بین بردن آفات، لارو حشرات، قارچ‌ها و باکتری‌های مضر بسیار حائز اهمیت و توصیه شده است.

بعد از اینکه زمین با برف پوشیده شد و بارندگی‌ها کاهش یافت، آبیاری درختان در زمستان را به صورت ۲ بار در ماه انجام دهید. این عمل را تا اواسط اسفند و با توجه به درجه حرارت منطقه خود ادامه دهید. آبیاری را در اوایل روز انجام دهید تا درختان قبل از فرار رسیدن شب و افت دما فرصت کافی برای جذب آب داشته باشند. همچنین در نظر داشته باشید درختان جوان‌تر به آب بیشتری نیاز دارند.